سعدی در غزل

PDFچاپایمیل
0 ارائه نظریه |  ارائه نظریه
2400,00 ﷼
موجودی

 

نویسنده: سعید حمیدیان

درباره ی غزل سعدی، گذشته از دیگر آثارش، پرسش هایی کلان و کلی هست که جواب می طلبد. مثلاً آیا عشق در غزل های او بشری است یا عارفانه؟ معشوقی که در آن ها تصویر می شود چگونه موجودی است؟ آدم دوپا یا فرا آدم؟ و چرا؟ ویژگی بزرگ و مشهور « سهل و ممتنع»، که اینهمه داد سخن می دهیم، به راستی چیست؟ چگونه و در چه شرایطی پدید می آید؟ تفاوت های دقیق و مهم شیوه ی غزلسرایی سعدی با دیگران در چه چیزهایی است؟

در این کتاب کوشش شده تا پاسخ هایی مناسب به این پرسش ها داده شود.

توضیحی کوتاه درباره ی بخش های پنج گانه ی این کتاب :

بخش نخست : «از پیشینه ها و پیشینیان»، بحث درباره ی شخص و شعر سه شاعر در حدود سده ی ششم (سنایی، انوری و خاقانی) است که به زعم نگارنده بیشترین تاثیر را در فرایند استقلال قالب غزل و تکامل آن داشته و این قالب را چونان ظرفی آماده در اختیار غزلسرایان سده ی هفتم، از جمله سعدی نهاده اند.

بخش دوم : یا «گونه های غزل سعدی» گامی و کوششی تازه است در جهت تقسیم بندی غزل های او بر مبنای آماری و بر اساس نشانه ها ونمودهایی که نگارنده ی این کتاب آن ها را چونان علائم عارفانگی شعر و متمایزکننده ی غزل عارفانه از غیر آن می داند.

بخش سوم : «تنه، شاخه ها، شکوفه ها»، نگارنده در این بخش، نخست به بررسی امری بنیادین و محوری یعنی اندیشه، جهان نگری و تجارب سعدی از عالم حیات (تنه) و بیان بازتاب آن ها در کل آثار او پرداخته و کوشیده است تا ارتباط تمامی آثار مهم وی (شاخه ها) را با همان تنه یا پیکر‌ه ی اصلی بیان کرده، و در آخر، مضامین اصلی غزل شاعر (شکوفه ها) را با مقوله بندی خاص و به شکلی نظام ‌یافته برشمرده و به اختصار توضیح داده است.

بخش چهارم : این بخش بر محور بحث بنمایه های (موتیف های) مهم غزل سعدی و بررسی شیوه های اصلی و خاص او در سرایش غزل استوار است.

بخش پنجم : در پنجمین بخش، عالی ترین ویژگی شعر سعدی به ویژه غزل او، یعنی کیفیت ناگفتنی «سهل و ممتنع»، از زبان نگارنده به گفت درآمده است.

 

 

هنوز نظری برای این محصول وجود ندارد.
انتشارات نیلوفر در سال 1356 تاسیس شد و تاکنون بیش از 700 عنوان کتاب در حوزه های ادبیات داستانی، ادبیات نمایشی، نقد ادبی، فلسفه، شعر و دین منتشر کرده است.

تماس با ما

  • ایمیل info@niloofarpub.com
  • تلفن ۶۶۴۶۱۱۱۷
  • تهران - خ. انقلاب - خ. دانشگاه - بین شهدای ژاندارمری و وحید نظری پ. 103
Top