چنین گفت ابن عربی

PDFچاپایمیل
0 ارائه نظریه |  ارائه نظریه
1800,00 ﷼
موجودی
نویسنده: نصر حامد ابوزید
مترجم: احسان موسوی خلخالی
در روزگاری که از «پایان تاریخ» و «برخورد تمدن‏ ها» سخن می‏ گویند، در روزگاری که «بازار» خدایی می‏ کند و «جهانی شدن» دینی جدید شده است که قوانین خود را به همه‏ ی جوامع بشری تحمیل می‏ کند؛ در روزگاری که بنیادگرایی، با همه‏ ی انواعش، معنویت را به عقب رانده و همه‏ جا بذر کین‏ توزی پاشیده است «مذهب عشق» ابن عربی نفسی است که در این کالبد تهی می‏ دمد و نوای دلنشین عشق و دوستی را از آن به گوش می‏ رساند. مذهبی که در آن مسجد و صومعه و دِیر و بت‏ کده و چراگاه غزالان همه به یک حقیقت اشاره می‏ کنند.
پروفسور نصر حامد ابوزید، استاد کرسی ابن رشد در دانشگاه اوترخت و استاد کرسی اسلام‏ شناسی در دانشگان لیدن هلند، در این کتاب به اندیشه‏ ی ابن عربی می‏ پردازد. در این پژوهش، ابن عربی انسانی است که اگر به او نیز با دیده‏ ی نقد بنگریم می‏ بینیم که او نیز فرزند زمانه ‏ی خویش بوده است و گاه، تحت تأثیر قید و بندهای زمان و مکان، سخنانی بر زبان رانده که با اندیشه ‏ی والایش در تضاد است. ابوزید در این کتاب اندیشه ‏ی ابن عربی را از «جاهلیت» تا «ختم ولایت» بررسی می‏ کند و در پرتو اندیشه‏ ی ابن عربی نظریات عارفان مسلمان درباره‏ ی پیدایش وجود و مراتب موجودات و نیز تأویل ابن عربی از اصول و فروع شریعت را باز می‏ نماید.

هنوز نظری برای این محصول وجود ندارد.
انتشارات نیلوفر در سال 1356 تاسیس شد و تاکنون بیش از 700 عنوان کتاب در حوزه های ادبیات داستانی، ادبیات نمایشی، نقد ادبی، فلسفه، شعر و دین منتشر کرده است.

تماس با ما

  • ایمیل info@niloofarpub.com
  • تلفن ۶۶۴۶۱۱۱۷
  • تهران - خ. انقلاب - خ. دانشگاه - بین شهدای ژاندارمری و وحید نظری پ. 103
Top