نابغه ی خردسال / پیشخدمت و شعبده باز

PDFچاپایمیل
0 ارائه نظریه |  ارائه نظریه
950,00 ﷼
موجودی
نابغه ی خردسال
پیشخدمت و شعبده باز
توماس مان
محمود حدادی

 

«آدم در کار نویسندگی به شخصی ترین مسائل خود می پردازد و در کمال شگفتی می یابد مسئله ملی را مطرح کرده است. به مسئله ملی می پردازد، و نگاه کن که به این ترتیب مسئله ی عام انسانی را به زبان آورده است، آن هم بسيار مطمئن تر از آن که خواسته باشد مستقیم به مسئله ی جهانی بپردازد»
توماس مان، در تفسير آثار خود

داستان نابغه ی خردسال، با همه کوتاهی، از آثار کانونی توماس مان در روانکاوی رابطه ی توده و قدرت است و از این لحاظ با روایت پیش خدمت و شعبده باز درونمایه ای همخوان دارد. داستان نخست را توماس مان در ١٩٠٣ نوشته است و دومين را ١٩٢٩. این امر نشان می دهد در جهان نگری این نویسنده برجسته موضوع انسان و قدرت دغدغه ای پیوسته بوده است. زیرا شعبده بازِ این روایت هم مانند نابغه ی خردسال، مقهور شوق فرمان روایی، می کوشد از راه هایی دو پهلو اراده ی آدم ها را بشکند و بر آنها غلبه کند.

توماس مان، نویسنده ملی آلمان در قرن بیستم، همراه برادرش هاینریش مان رمان آلمانی را به عرصه ی ادبیات جهانی درآورد. وی در دوران حكومت هيتلر هجرت کرد، تا حافظ معنویت میهن فریب خورده ی خود در غربت باشد. از این رو گفته است آن جا که من هستم، فرهنگ آلمان آن جاست.

 

هنوز نظری برای این محصول وجود ندارد.
انتشارات نیلوفر در سال 1356 تاسیس شد و تاکنون بیش از 700 عنوان کتاب در حوزه های ادبیات داستانی، ادبیات نمایشی، نقد ادبی، فلسفه، شعر و دین منتشر کرده است.

تماس با ما

  • ایمیل info@niloofarpub.com
  • تلفن ۶۶۴۶۱۱۱۷
  • تهران - خ. انقلاب - خ. دانشگاه - بین شهدای ژاندارمری و وحید نظری پ. 103
Top