عطش امریکایی

PDFچاپایمیل
0 ارائه نظریه |  ارائه نظریه
1650,00 ﷼
موجودی

پسرک سیاه در جایی پایان می یابد که رایت همون بسیاری از همسالانش در اواخر دهه 1920 راهی شیکاگو می شود ، در کوچ گسترده کرمانی که دستمزد بیشتر ، رهایی از سرکوب نژادی و فرصتی برای شروع دوباره می جستند. عطش آمریکایی حدیث ورود او به شیکاگو و عضویتش در حزب کمونیست آمریکا به جستجوی پاسخ پرسش هایش و روايت سرخوردگی و بريدنش از این حزب و شیوه های استاليني حاکم بر آن است. گرسنه و محروم ، اما خودآموخته ، در حالی که همه شرایط فراهم بود تا نگذارد او به ادبیات و اندیشیدن تمایل پیدا کند ، با سرسختی خلاف جریان شنا کرد. از همان زمان کودکی بی رحمانه اش ، فشار طاقت فرسای فقر و وحشت های نژادی و تعصبات مذهبی خانواده اش که حاضر نبودند بگذارند چیز یاد بگیرد ("خواندن کار شیطان است") فردگرایی سرسختانه او مشهود است . او در تمام عمرش به جستجوی رهایی از تعصب در هر لباسی بود .
همین سرشت عصیانگر است که نمي گذارد کسانی چون او در قالب هایی تعیین شده جا بیفتند . برای همین وقتی در حزب با تعصبی از نوع دیگر رو به رو می شود ، وقتی اغلب رفقای دیگر او را به خاطر روشنفکر بودن ، خواندن کتاب هایی درباره بورژواها یا نوشته آنها نکوهش می کنند جا می خورد . اويي که با چنگ و دندان راه به سوی روشن بینی باز کرده حاضر نمی شود دست از این دستاورد به جان پروریده بکشد . حتی گاه توصیه های این رفقا لحن پدرانه سفیدپوستان را به خود می گیرد که به نظرشان مضحک و عبث است که یک سیاه پوست کتاب های عمیق ادبی و فلسفی را مطالعه کند .

هنوز نظری برای این محصول وجود ندارد.
انتشارات نیلوفر در سال 1356 تاسیس شد و تاکنون بیش از 700 عنوان کتاب در حوزه های ادبیات داستانی، ادبیات نمایشی، نقد ادبی، فلسفه، شعر و دین منتشر کرده است.

تماس با ما

  • ایمیل info@niloofarpub.com
  • تلفن ۶۶۴۶۱۱۱۷
  • تهران - خ. انقلاب - خ. دانشگاه - بین شهدای ژاندارمری و وحید نظری پ. 103
Top