بازی بزرگ

PDFچاپایمیل
0 ارائه نظریه |  ارائه نظریه
2400,00 ﷼
موجودی
نویسنده: پیتر هاپکرک
مترجم: رضا کامشاد
عملیات سازمانهای جاسوسی روس و انگلیس در آسیای مرکزی و ایران
انگیزۀ دستیابی به هند و اهداف استعماری، امپراتوری ‏های قدرتمند روس و انگلیس را به مبارزه‏ ای بی ‏امان کشاند که از سال‏ های آغازین قرن نوزدهم، با هجوم قوای روسی به شمال ایران، شروع شد و تا سال ۱۹۰۷ (۱۳۲۵ ق)، زمان امضای قرارداد مصالحه بین روس و انگلیس، ادامه یافت. کارزار پهناور این مبارزه، «بازی بزرگ»، منطقۀ حایل بین روسیه و هند از کوه ‏های پربرف قفقاز در غرب تا ترکستان چین و تبت در شرق را در بر می ‏گرفت. دیری نپایید که این منطقه صحنۀ رقابت دستگاه ‏های جاسوسی و میدان وسیع ماجراجویی افسران نظامی و اطلاعاتی، مأموران سیاسی حرفه ‏ای و کاشفان جوان و بلند‏پرواز طرفین گردید. برخی از این بازیگران در هیئت مبدل روحانیان مسلمان یا زایران بودایی به میدان می‏ رفتند و دیگران در لباس کامل نظامی، بازیگران بسیاری وارد صحنه شدند. بیش از صد نفر در این ماجراها نقش داشتند که دست کم سه نسل را در بر می ‏گیرد.
کتاب «بازی بزرگ» داستان جذاب و مهیج ماجراهای خوش و ناخوش این بازیگران است که با استفاده از آرشیوهای هند و انگلیس اغلب از زبان خود آنان بیان می ‏شود.
برخی اعتقاد دارند که «بازی بزرگ» هرگز متوقف نشده است، آن دوران صرفاً پیش ‏درآمد جنگ سرد زمانۀ ماست با همان ترس و لرزها، سوء ظن‏ ها و سوء تفاهمات.


هنوز نظری برای این محصول وجود ندارد.
انتشارات نیلوفر در سال 1356 تاسیس شد و تاکنون بیش از 700 عنوان کتاب در حوزه های ادبیات داستانی، ادبیات نمایشی، نقد ادبی، فلسفه، شعر و دین منتشر کرده است.

تماس با ما

  • ایمیل info@niloofarpub.com
  • تلفن ۶۶۴۶۱۱۱۷
  • تهران - خ. انقلاب - خ. دانشگاه - بین شهدای ژاندارمری و وحید نظری پ. 103
Top