آقای رویا

PDFچاپایمیل
0 ارائه نظریه |  ارائه نظریه
1250,00 ﷼
موجودی
آقای رویا
روبر پنژه
ترجمه مهستی بحرینی

به گفتهٔ منتقدان، نوشته های پنژه پاسخی به درجهٔ صفر نوشتار رولان بارت است. پنژه در تقابل با نظر بارت که رمان را وسيله ای برای نشان دادن ارتباطات اجتماعی و در پیوند با قصه می دانست، روایت را قرار می دهد.
رب گریه دربارهٔ پنژه می گوید که او مبدع رمانی است که خود به خود ابداع می شود. از بیانات خود پنژه نیز چنین مفهومی بر می آید. او می خواهد خواننده آگاه باشد که «کتاب پیش چشمش نوشته می شود، با همهٔ تردیدها، دودلی ها، سوادها و هیجاناتی که نویسنده دستخوش آن است».
پنژه هرگز مانند بسیاری از نويسندگان در صدد نوشتن یادداشت های روزانه یا خاطرات خود برنیامد اما مجموعهٔ «دفترها» که آخرین نمود ذوق هنری او به شمار می آید، و به خصوص انتشار «آقای رؤیا» در ١٩٨٢، به منزلهٔ یادداشت های اوست و خود پنژه نیز هرگز انکار نکرده که آقای رؤیا به تعبیری «من دیگر» اوست. این رمان درواقع حديث نفس #پنژه است که به صیغهٔ سوم شخص نوشته شده و هم از تخیل مایه گرفته است و هم از شرح حال.

هنوز نظری برای این محصول وجود ندارد.
انتشارات نیلوفر در سال 1356 تاسیس شد و تاکنون بیش از 700 عنوان کتاب در حوزه های ادبیات داستانی، ادبیات نمایشی، نقد ادبی، فلسفه، شعر و دین منتشر کرده است.

تماس با ما

  • ایمیل info@niloofarpub.com
  • تلفن ۶۶۴۶۱۱۱۷
  • تهران - خ. انقلاب - خ. دانشگاه - بین شهدای ژاندارمری و وحید نظری پ. 103
Top